Japonsko za zrcadlem, krůček poznání tajemství japonské společnosti

DSC03422.jpg

|| Cesta k pochopení Japonska je dlouhá a nekonečná. Kniha "Japonsko za zrcadlem" vám pomůže udělat malý krůček k cíli.

Antropolog Alan Macfarlane napsal knihu Japonsko za zrcadlem jako způsob jak pomoci západnímu zájemci tento svět pochopit. První co je třeba si uvědomit je, že kniha není odborná publikace, ale populárně naučná (také jí eshopy zařazují do cestování).

Autor v úvodu knihy říká, že se snaží k tématu přistupovat neutrálně, ovšem jeho fascinace japonskou společností je evidentní. Což není na škodu. Navíc, podle mne, nelze být neutrální, Japonsko buď milujete nebo ne.

Kniha porovnává současné Japonsko se zeměmi moderního západu - zejména s Velkou Británií -, hledá styčné a rozdílné body a snaží se je doložit na příkladech a v souvislosti s historickým vývojem. A to u všech základních oblastí společnosti - kultury, ekonomiky, náboženství... Nebudu rozebírat podrobně obsah, ani nebudu s autorem polemizovat, porovnám knihu s  svými vlastními zkušenostmi.

Občas se mne známí a přátelé ptají co na tom Japonsku mám. Těžko říct, to prostě musíte zažít. Špatně se to vysvětluje a navíc u každého vysvětlení je nějaké ale. Japonci jsou nesmírně slušní a přívětiví lidé, ale co tedy ta válka? Japonci jsou skromní a pracovití, ale podívejte se na Tokio, reklamy úplně všude, luxusní obchody, všichni pořád něco nakupují. Takových ALE najdete pravděpodobně v každém aspektu jejich života několik. A přesně s tím kniha pracuje. Možná vám pomůže se vyznat ve vlastních zmatených úvahách.

Porovnáním Japonska jako nezařaditelným a unikátním společenským systémem s naším západním individuálním přístupem Macfarlane navíc klade otázku, která z těch společností je vlastně lepší a která horší? Kde jsou společenská pravidla postavená na hlavu?

Závěr

Pokud obor studujete tak po knize ani nesahejte, pokud jste v Japonsku byli, zaujalo vás, o Japonsko se zajímáte a hledáte odpovědi na tu spoustu zmatených otázek, které se vám usadili v hlavě, tak si jí přečtěte. Moje osobní zkušenosti odpovídají zkušenostem Alana Macfarlaneho tak jak je z knihy vnímám. Japonsko miluji, ale žít bych tam nechtěl :-)