Demetz, Peter, Navrátilová, Alexandra, Nosková, Jana, Altman, Karel, Pospíšilová, Jana, kol. - Děti v Brně

Děti v Brně
Dostupnost
není skladem
Kód titulu
9788072393220
Cena eshop:
106 Kč
( Cena MOC: 118,- )  Sleva 10 %
Není dostupný

Popis titulu: Demetz, Peter, Navrátilová, Alexandra, Nosková, Jana, Altman, Karel, Pospíšilová, Jana, kol. - Děti v Brně

Kapitoly o dětství ve městě pod Špilberkem Kolektivní monografii Děti v Brně připravili pro nejširší čtenářskou obec pracovníci Etnologického ústavu Akademie věd v Brně.
Jednotlivé kapitoly knihy zaměřují svou pozornost na život a kulturu brněnských dětí z různých sociálních vrstev i rozličných míst značně heterogenní moravské metropole; studují některé stránky jejich života od nejútlejšího věku do období zletilosti dítěte, a to v době od posledních desetiletí 19. století do poloviny století dvacátého. Konkrétní kapitoly pak sledují postavení a role dětí v rodinném prostředí, jejich výchovu a formování jejich osobnosti, pojednávají o tom, jaké měly děti doma povinnosti i radosti, jaké měly zájmy, jak slavily různé svátky, do kterých výletních míst směřovaly s rodiči i samy nebo kam jezdily na prázdniny. Pozornost je věnována také historii a významu školství v Brně, roli školy v každodenním životě dětí, česko-německým vztahům ve vývoji školství a obecně vztahům brněnských dětí k těm „druhým“, jmenovitě Čechů k Němcům a Němců k Čechům, s čímž souvisí také jejich vnímání různých významných událostí, jež byly součástí „velkých“ dějin. Výjimečná publikace, obsahující téměř dvě stě archivních fotografií, se opírá o svědectví pamětníků, o dobový tisk, memoárovou literaturu, archivní materiály a v neposlední řadě také o autobiografické zkušenosti.
Kód titulu: 9788072393220
Autor: Demetz, Peter, Navrátilová, Alexandra, Nosková, Jana, Altman, Karel, Pospíšilová, Jana, kol.
Nakladatel: Doplněk
Jazyk: čeština
EAN: 9788072393220
Rok vydání: 2016
Počet stran: 176
skrýt