Dvořáčková-Malá, Dana, Zelenka, Jan, kol. - Přemyslovský dvůr

Přemyslovský dvůr
Dostupnost
není skladem
Kód titulu
9788074222764
Cena eshop:
899 Kč
( Cena MOC: 999,- )  Sleva 10 %
Není dostupný

Popis titulu: Dvořáčková-Malá, Dana, Zelenka, Jan, kol. - Přemyslovský dvůr

Kniha přináší barvitý pohled na dvorskou společnost, přičemž nabízí tři výkladové linie. Hlavní z nich sleduje přemyslovský dvůr od 10. do 14. století. V centru pozornosti stojí dvorská kultura a její každodenní či sváteční projevy a chvíle. Čtenář se seznámí se životem panovnické rodiny, s vývojem ideálu dvorného rytíře, s různými podobami turnaje a dvorské lásky. Kniha nepomíjí rovněž složení dvora od nejvyšších hodnostářů až po různé služebníky, hodnotí sídla, cestování, nebo péči o tělo a astrologii.
Obsáhle představuje také význam dvorské literatury a mecenášství. Hlavní texty doplňují tematická výkladová okna, jež se zaměřují na vybrané stránky soudobého života. Sledovány jsou třeba pohledy na manželství či homosexualitu, doklady o možnostech stravy, lovu, nálezů hraček nebo soukromí členů panovnické rodiny.
Třetí výkladová linka přináší dosud nepříliš doceňovaný aspekt historiografické literatury, a tím je přímé začlenění překladů jednotlivých pramenů. Čtenáři se tak v ucelené formě nabízí překlady kronikářských záznamů, listin i literární tvorby v podobě lyrických veršů nebo částí epických příběhů. Řada pramenných záznamů je přitom v českém překladu zveřejněna vůbec poprvé.
Kód titulu: 9788074222764
Autor: Dvořáčková-Malá, Dana, Zelenka, Jan, kol.
Nakladatel: NLN - Nakladatelství Lidové noviny
Jazyk: čeština
EAN: 9788074222764
Rok vydání: 2014
Počet stran: 627
skrýt