Čornej, Petr, Macek, Ladislav, Rous, Pavel, Knápek, Aleš - Stížný list

Stížný list
Dostupnost
skladem
Kód titulu
9788026076902
Cena eshop:
482 Kč
( Cena MOC: 535,- )  Sleva 10 %
ks

Popis titulu: Čornej, Petr, Macek, Ladislav, Rous, Pavel, Knápek, Aleš - Stížný list

Publikace profesora Petra Čorneje, Ladislava Macka, Pavla Rouse a Aleše Knápka mapuje historické události související se vznikem významného dokumentu českých dějin ze dne 2. září 1415. Zabývá se širšími souvislostmi vzniku tohoto „českého protestu“ (Petr Čornej), v dalších částech se věnuje regionu dnešního Havlíčkobrodska kolem hradu Lipnice, který byl tehdy ve vlastnictví jednoho z nejvýznamnějších šlechticů království, Čeňka z Vartenberka.

Kniha zkoumá osudy sídel v regionu na pomezí Čech a Moravy, jejichž majitelé, vesměs příslušníci drobné šlechty, se stali signatáři listu, popisem pečetí, připojených k jedinému dochovanému exempláři dokumentu a přináší srovnání obrazové podoby originálu, dochovaného ve skotském Edinburghu s jeho faksimile ve Státním archivu ČR.

Kniha je významná pro regionální historii sídel v oblasti kolem Havlíčkova Brodu. Zachycuje jednoznačně nejvýznamnější moment celé jejich historie a také hledá odpověď na otázku, kdo byli signatáři protestu, jaká byla jejich motivace a důvody, které je vedly v roce 1415 k politickému vystoupení evropského významu. Pro mnohé obce jsou pečeti a šlechtické predikáty vůbec prvním dokladem jejich existence.
Kód titulu: 9788026076902
Autor: Čornej, Petr, Macek, Ladislav, Rous, Pavel, Knápek, Aleš
Nakladatel: Občanské sdružení v Okrouhlici
Jazyk: čeština
EAN: 9788026076902
Rok vydání: 2015
Počet stran: 108
skrýt