Ščuka, Emil - Cikánský baron jsem já

Cikánský baron jsem já
Dostupnost
skladem
Kód titulu
9788087490259
Cena eshop:
359 Kč
( Cena MOC: 399,- )  Sleva 10 %
ks

Popis titulu: Ščuka, Emil - Cikánský baron jsem já

Trojdílná kniha vzpomínek Dr. Emila Ščuky, který sehrál a i nadále sehrává důležitou roli v emancipačních procesech romské národnostní menšiny v České republice a při formování romského národa v mezinárodním kontextu - akcelerovaných po pádu komunismu ve střední a východní Evropě v „zázračném roce“ 1989.
V prvním díle Bože, však je to cigaň Ščuka vypráví o svém dětství, školním vzdělání a zkušenostech, který učinil jako romský prokurátor (vystudoval práva) posledním desetiletí komunistické diktatury.
Druhý díl Jedna vlaštovka jaro nedělá, se zabývá vznikem romského politického hnutí v Československu po Sametové revoluci a zkušeností, kterou v jeho rámci činili v obnovené československé a posléze české demokracii jeho předáci.
Třetí díl Cikánský baron jsem já popisuje Ščukovo úsilí na mezinárodním poli. Tam se ovšem neřešila jen rómská v rámci Masarykem založené československé republiky a po jejím konci dvou států-následníků vzniklých v roce 1993 na jeho území, ale otázka širšího rozsahu. Úhelným problémem na přechodu z „krátkého“ 20. století do nové doby, jejíž rysy se okolo nás vynořují v prvních desetiletích 21. století, se stává existence rómského národa jakožto svébytného celku, který sice nemá své území, na kterém by mohl by vyhlásit svoji suverenitu a realizovat svůj národní program, ale přesto aspiruje na to být svébytným partnerem ostatním evropským národům v procesu evropské integrace a v tomto kontextu uskutečňovat dlouhodobé cíle svého „nárdoního obrození“.
Kód titulu: 9788087490259
Autor: Ščuka, Emil
Nakladatel: Knihovna Václava Havla, o.p.s.
Jazyk: čeština
EAN: 9788087490259
Rok vydání: 2019
Počet stran: 396
skrýt