König-Hollerwöger, Rainer - Metamorfózy v Česko-Rakouských vztazích očima pamětnice holocaustu

Metamorfózy v Česko-Rakouských vztazích očima pamětnice holocaustu
Dostupnost
skladem
Kód titulu
9788087387535
Cena eshop:
225 Kč
( Cena MOC: 250,- )  Sleva 10 %
ks

Popis titulu: König-Hollerwöger, Rainer - Metamorfózy v Česko-Rakouských vztazích očima pamětnice holocaustu

Autor se pokouší pomocí empatie a důrazu na citlivost vědomí stavět mosty mezi Českou republikou a Rakouskem, různými kulturami, vědeckými přístupy a uměleckými výrazy.

Rok 2018 nám připomíná více než jiné roky, jaké události vedly k rychlé degradaci evropských demokracií. Je to také 80 roků od tzv. Říšské křišťálové noci, noci pogromů z 9. na 10. listopadu 1938 v nacistické „Velkoněmecké říši“, k níž tehdy už patřilo Rakousko a od Mnichovské dohody z 29. na 30. září 1938 tzv. Sudety v Československu. Byly páchány žhářské útoky na všechny synagogy, modlitebny a instituce, ničeny židovské hřbitovy, byty a obchody, Židé byli pronásledováni, týráni a vražděni, zatýkáni a odváženi v prvních transportech do koncentračních táborů. Idea antisemitismu z novin, rozhlasu a Hitlerovy knihy „Mein Kampf“, jež byla od roku 1933 šířena nenávistnou propagandou, pokročila ke konkrétní destrukci a násilí.

V interdisciplinárním evropském projektu zahájeném roku 2013 pracuje vídeňský autor, kulturní filozof, sociolog, historik a umělec s pamětnicí holocaustu Erikou Bezdíčkovou z Brna, pořádá s ní vystoupení v Rakousku a jako vedoucí vědecko-výzkumného institutu IPS-Wien se od roku 2006 angažuje i v České republice. Jeho kniha umožňuje hluboký vhled do psychických, mentálních, společenských a kulturních procesů minulosti i přítomnosti. Přitom využívá koncertní pianista, varhaník a skladatel kromě literárních možností i ty hudební, jimiž propojuje města, země a kultury. Jako historik Rainer König-Hollerwöger poukazuje na to, že za různými společenskými maskami se v dějinách odvíjí dynamické procesy. K destruktivním tendencím, při nichž jsou oživovány předsudky a vyvolávány pocity ohrožení, patří i antisemitismus, dodnes živý, ba sílící.

Kniha je věnována paní Erice Bezdíčkové.
V r. 1944 byla rodina v rámci rasových zákonů odsunuta do Osvětimi, kde zahynuli oba rodiče i většina širší rodiny.
Po přesunech do dalších pracovních táborů v Německu utekla mladá dívka z pochodu smrti a po válce se mnoho měsíců bezprizorná toulala Evropou.
Kód titulu: 9788087387535
Autor: König-Hollerwöger, Rainer
Nakladatel: Petr Brázda
Jazyk: čeština
EAN: 9788087387535
Rok vydání: 2018
Počet stran: 160
skrýt