Císař, Ondřej, Linek, Lukáš, Petrůšek, Ivan, Vrábliková, Kateřina, kol. - Občanství a politická participace v České republice

Občanství a politická participace v České republice
Dostupnost
není skladem
Kód titulu
9788074192623
Cena eshop:
261 Kč
( Cena MOC: 290,- )  Sleva 10 %
Není dostupný

Popis titulu: Císař, Ondřej, Linek, Lukáš, Petrůšek, Ivan, Vrábliková, Kateřina, kol. - Občanství a politická participace v České republice

O institucích české demokracie toho dnes víme dost, o politických postojích občanů a způsobech jejich politického jednání systematické informace především z posledního období chybí. Ve veřejné diskusi se tradují sdílené předsudky o lhostejných a pasivních Češích, kteří jen nadávají u piva a nic nedělají, o lidech zklamaných nenaplněným příslibem roku 1989, či o současných mladých, které politika vůbec nezajímá. Nebo se nejedná o předsudky? Tato kniha by měla poskytnout odpovědi, které se opírají o dostupná data.

V první části se zaměřuje na analýzu vývoje základních demokratických hodnot a postojů českých občanů od roku 1990 a ve druhé na způsoby, jakými se politicky projevují nebo, jinak řečeno, jak participují v politice. Autoři se tak snaží přispět k diskusi o povaze české demokracie a zapojení občanů do demokratického procesu. Dlouhodobá perspektiva, překračující u řady analýz více než dvě dekády, jim umožňuje pokrýt období jak před, tak po vstupu do Evropské unie, přičemž druhé období charakterizuje v postkomunistických zemích návrat nejistoty a politizace zdánlivě nezpochybnitelných základů demokracie.

Jaký typ režimu preferují čeští občané a jakou demokracii chtějí?
Jsou ochotni k fungování demokracie také sami přispívat?
Jsou přesvědčeni o tom, že mohou politiku ovlivňovat?
Nakolik se různé sociální skupiny odlišují z hlediska politické participace?

Autorský tým tvoří současní a bývalí pracovníci Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., kteří dlouhodobě zkoumají postoje veřejnosti k politice a politickou participaci.
Kód titulu: 9788074192623
Autor: Císař, Ondřej, Linek, Lukáš, Petrůšek, Ivan, Vrábliková, Kateřina, kol.
Nakladatel: SLON
Jazyk: čeština
EAN: 9788074192623
Rok vydání: 2018
Počet stran: 248
skrýt