Bláha, Petr - Provincionalistovo bloudění akademickými chodbami

Provincionalistovo bloudění akademickými chodbami
Dostupnost
není skladem
Kód titulu
9788090762756
Cena eshop:
216 Kč
( Cena MOC: 240,- )  Sleva 10 %
Není dostupný

Popis titulu: Bláha, Petr - Provincionalistovo bloudění akademickými chodbami

Kniha Provincionalistovo bloudění akademickými chodbami žánrově navazuje na východiska dřívější charakteristiky filosofa provincionalismu. Tentokrát se jedná o aplikaci těchto východisek na autorovu dlouhodobou zkušenost s univerzitním prostředím. Své úvahy podrobuje pátrání po dějinných podmíněnostech toho, co bývá nazýváno ideou univerzity, a svá zjištění konfrontuje s tím, jak se mu jeví základní rysy současné situace.
Závažnou tezí knihy je, že stále intenzivnějším průnikem technologicky ovládaného myšlení značně ubývá na svéprávnosti zástupců akademické sféry. Ti jsou nároky univerzitního provozu stále více vtahováni do řešení administrativně technických záležitostí, čímž se ocitají pod tlaky, jež omezují možnost myslitelské aktivity. S těmito tendencemi souvisí posilování kvantifikativních metod při hodnocení jejich výkonu. Taková kritéria ovšem přestávají respektovat specifičnost určitých tradičních akademických zaměření. Dochází ke zvláštní standardizaci, jež se projevuje i ve vytváření akademické hierarchie. Vzniká osobitý typ úspěšného akademika, jenž je schopen požadované přizpůsobivosti.
Autor své postřehy zasazuje do obecnějších dějinných perspektiv, v nichž hledá odpověď na otázku po možných vyústěních současného stavu či po možnostech nastolené tendence nějak proměňovat.
Kód titulu: 9788090762756
Autor: Bláha, Petr
Nakladatel: Přestupní stanice
Jazyk: čeština
EAN: 9788090762756
Rok vydání: 2021
Počet stran: 122
skrýt