Müller, Julius, Pallay, Sheila - Světlo zpoza stínů

Náhled obálky není k dispozici
Dostupnost
skladem
Kód titulu
9781838189013
Cena eshop:
486 Kč
( Cena MOC: 540,- )  Sleva 10 %
ks

Popis titulu: Müller, Julius, Pallay, Sheila - Světlo zpoza stínů

Seznam 110 mimopražských sběrných míst, kde byly na pokyn německých okupačních úřadů české svitky Tóry shromažďovány před svozem do Prahy, se stal v roce 2019 cestovní mapou pro fotografku Sheilu Pallay a historika Julia Müllera. Ti během čtyř měsíců procestovali křížem krážem Českou republiku, aby zachytili, jak vypadají dnes místa, tj. synagogy a svatostánky, která byla před válkou domovem českým svitkům Tóry.
Podnětem k sepsání knihy byla řada setkání, která ukázala, s jakým nasazením a vytrvalostí jednotlivci i instituce usilují o záchranu židovských sakrálních památek, a zjištění, že pro značnou část české veřejnosti patří židovské památky k národnímu dědictví. Kniha unikátním způsobem zobrazuje řadu českých a moravských měst, a může pro svůj formát sloužit i jako turistický průvodce.
Podstatnou část knihy tvoří velkoformátové fotografie s komentáři k jednotlivým lokacím. Kniha je dále doplněna řadou esejů současných osobností, včetně paní Meronové, manželky velvyslance Státu Izrael v ČR, rabínů, činovníků nadačního fondu, historiků, členů kongregací a osob pečujících o české synagogy a památku členů zaniklých obcí.
Jak kniha na mnoha příkladech ukazuje, minulost ani oběti holocaustu nebyly zapomenuty. Přes zmar a popis zaniklých obcí přináší kniha svědectví o velkolepé kráse sakrálních staveb, a bývalé slávě židovských obcí. Jakkoliv byl projekt původně zamýšlen jako pouť do minulosti, ukazuje i současnost a naději.
Kód titulu: 9781838189013
Autor: Müller, Julius, Pallay, Sheila
Nakladatel: Toledot
Jazyk: čeština
EAN: 9781838189013
Rok vydání: 2021
Počet stran: 142
skrýt