Franz, Philomena - Žít bez hořkosti

Žít bez hořkosti
Dostupnost
není skladem
Kód titulu
9788087780268
Cena eshop:
251 Kč
( Cena MOC: 279,- )  Sleva 10 %
Není dostupný

Popis titulu: Franz, Philomena - Žít bez hořkosti

Autobiografický příběh Philomeny Franz, německé Romky ze skupiny Sinti, která přežila holokaust.
Je léto 1922 a v německém Biberachu na svět přichází nejmladší členka sintské hudebnické a diva-delnické rodiny, která se pod vedením moudrého Johannese Haaga těší uznání a věhlasu v celém Německu i v Paříži. Na jaře 1943 jsou dvacetiletá Philomena a její příbuzní považováni za příslušní-ky nežádoucí skupiny obyvatel a odvlečeni do koncentračních táborů. Auschwitz, Ravensbrück, útěk a dopadení, Sachsenhausen, znovu Auschwitz a úspěšný útěk na svobodu – bez nadsázky lze říct, že Philomena se nenarodila jednou, ale tisíckrát. Dnes 99letá žena jako jedna z mála může vy-právět o idylickém předválečném životě a zároveň podat zprávu o tom, jak byl její národ až na pár šťastlivců „systematicky, hromadně a téměř průmyslově vyvražděn“.
Autobiografická kniha vyšla v Německu v roce 1985 jako jedno z úplně prvních tištěných vydání autentických svědectví Romů a Sintů, přeživších nacistické perzekuce na území Německa. Prvním čtenářem a zároveň autorčiným mentorem byl držitel Nobelovy ceny Heinrich Böll.
České vydání je doplněno o obsáhlý rozhovor s autorkou uskutečněný na jaře 2021 a doslov shrnují-cí snahy o uznání holokaustu Romů a Sintů v ČR a v Německu. Kromě přehledu uveřejněných me-moárů představuje také poslední poznatky o písemných svědectvích romských a sintských přeživších na českém a moravském území. Součástí vydání jsou reprodukce archivních dokumentů o věznění autorky a rodinné fotografie, které z důvodu tradiční úcty k mrtvým dosud nikomu nedovolila pu-blikovat.
Kód titulu: 9788087780268
Autor: Franz, Philomena
Nakladatel: KHER
Tvůrci: Ilustrátor: Ladislava Gažiová
Jazyk: čeština
EAN: 9788087780268
Rok vydání: 2021
Počet stran: 116
skrýt