Příliš mladí na válku

Kód: KOS272591
Neohodnoceno
263 Kč
Skladem - dodání do 4 dnů

Detailní informace

Dárek zdarma
Dárek zdarma
Ke každé objednávce
Nezávislé rodinné knihkupectví
Protože nespadáme pod velké řetězce, nabízíme rozmanité knižní srdcovky.
23 let lásky ke knihám
Žijeme knihami už od roku 2001. Máme přehled a umíme dobře poradit.
Unikátní výběr
Přes 45 tisíc knih včetně novinek i starších a nekomerčních pokladů.

Detailní popis produktu

Kniha Příliš mladí na válku vychází k 75. výročí konce II. světové války.
Obsahuje rozhovory s patnácti válečnými veterány, doplněné bohatou fotografickou přílohou, a najdete v ní i vyprávění a autorské cykly dvou dokumentaristek, které se fotografováním veteránů zabývaly - Dagmar Hochové a Nguyen Phuong Thao z Reflexu.

Některé rozhovory vyšly ve zkrácené podobě v novinách, jiné jsou původní a dosud nepublikované.

Seznámíte se s osudy stíhacího pilota Miroslava Antonína Liškutína, který musel podruhé utíkat z Československa po únoru 1948, a který získal generálskou hodnost až těsně před smrtí. Přečtete si vyprávění stoletého Imricha Gablecha, který odmítl bojovat za Slovenský stát, proto utekl a po několika letech strávených v gulagu se dostal do Anglie k čs. letectvu. Tam působil také loni zesnulý generál Milan Píka, statečný syn statečného otce - po válce komunisty popraveného generála Heliodora Píky, hrdiny I. a II. odboje. V knize najdete i vzpomínky generála Pavla Vranského, který jako mladík bojoval u Tobruku a pak se stal příslušníkem legendárních Nebeských jezdců čili 311. čs. bombardovací perutě. Podobný osud - z pouště k nebesům - měl i plukovník Milan Malý z Českých Budějovic, který od Tobruku zamířil k 312. čs. stíhací peruti. K nejmladším válečným stíhacím pilotům patřil dosud žijící Emil Boček, loni povýšený do hodnosti armádního generála. U Tobruku bojoval i Stanislav Hnělička z Liberce, který pak obléhal s tankovou brigádou přístav u Dunkerque a s nímž jsme hovořili doma v Liberci pár týdnů před smrtí. U 311. čs. bombardovací perutě nalétal stovky hodin palubní střelec Jaroslav Hofrichter, od prvního do posledního dne války bojoval stíhací pilot francouzské, anglické i československé perutě generál Miroslav Štandera. Z vládního vojska přes italské partyzány až do anglického letectva putoval Alois Dubec, který loni v létě zemřel. Do boje proti nacistům se zapojily i dvě z židovských dětí, které rodiče zachránili po okupaci před holocaustem tím, že je posadili do jednoho z tzv. Wintonových vlaků - Jiří Pavel Kafk a a Margita Schneiderová - Rytířová, která zemřela loni koncem srpna. Do sovětského Buzuluku k L. Svobodovi se jako šestnáctiletá dostala Božena Koutná, aby se stala jednou z nejmladších příslušnic 2. čs. paradesantního sboru. A ještě dávnějším výletem do historie jsou dvě vyprávění legionářů z I. světové války - Vladislava Béma, který bojoval na italské Piavě a po válce na Těšínsku, a ruského legionáře Aloise Vocáska, který se zúčastnil legendární bitvy u Zborova a celé Sibiřské anabáze.

Kniha tedy nabízí unikátní rozhovory s lidmi, kteří za války nasazovali život za naši svobodu. Většina z nich je už dnes mrtvá, a proto jsou jejich vzpomínky o to cennějším svědectvím pro současnou i nastupující generaci.

Doplňkové parametry

Kategorie: Osobnosti a osudy
Autor: Radek Gális
EAN: 9788027072118
Jazyk: cze
Počet stránek: 314
Druh produktu: kniha, vázaná vazba
Rok vydání: 2020

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: