Proč Gabčík nestřílel

Kód: KOS554077
Neohodnoceno
Značka: Prostor
349 Kč
SKLADEM

Detailní informace

Detailní popis produktu

Téma atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha zpracovává Lubomír Kubík ve své knize románovými prostředky. Drží se všech dostupných historických faktů o dané události, avšak nově se zamýšlí i nad vnitřními pohnutkami jeho přímých aktérů.
Hlavní dějovou linii tvoří osud dvou československých výsadkářů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, vyslaných do protektorátu pod krycími jmény Zdeněk a Ota. Autor sleduje jejich pouť od vysazení nad okupovanými Čechami koncem prosince 1941 až po jejich nerovný boj s nacisty v červnu 1942 v kryptě pravoslavného kostela Cyrila a Metoděje. Hned na začátku musejí překonávat množství překážek. Místo v lesích u Plzně se po seskoku ocitnou 20 kilometrů od Prahy a jen náhodou se jim podaří kontaktovat odbojáře z řad Sokola.
Parašutisty zaráží malomyslnost mnohých krajanů, nečekali, že podmínky v okupované vlasti budou tak svízelné a život natolik ochromen.
Přes počáteční opatrnost se spolupráce s ilegální sítí rychle rozbíhá. Čím dál větší okruh jejich spolupracovníků má však strach, že akce bude stát příliš mnoho obětí, a začíná o jejím smyslu pochybovat. Gabčík s Kubišem si uvědomují, že provedení atentátu proti vůli odbojářů by bylo obtížné, na druhé straně nesplnění úkolu daného londýnskou vládou by znamenalo zradu.
Původní neotřesitelný postoj obou dlouholetých přátel se začíná pozvolna proměňovat. Na tlak okolí reaguje každý z nich trochu jinak…

Doplňkové parametry

Kategorie: Beletrie
EAN: 9788072606412
Autor: Lubomír Kubík
EAN: 9788072606412
Jazyk: cze
Počet stránek: 368
Druh produktu: kniha, brožovaná vazba
Rok vydání: 2025

První polistopadové soukromé nakladatelství PROSTOR založil Aleš Lederer v prosinci roku 1989 jako pokračování samizdatové edice Prostor a stejnojmenné revue, která vycházela od roku 1982 v nepravidelných periodách. Vedle beletrie se orientuje na historii a kulturní dějiny s přesahem do ostatních společenskovědních oborů.

PROSTOR vždy usiloval o kultivaci a udržení prostoru svobody ve společnosti. Mnoho z jeho vydaných knih mělo v tomto ohledu významný společenský dopad. Prvním titulem, které nakladatelství vydalo na začátku ledna 1990, byla Politická emigrace v atomovém věku Pavla Tigrida. Snaha zpřístupňovat čtenářům důležitá díla vydržela PROSTORU do dnešních dnů. Redakce vybírá tituly, jež pojednávají o svobodě a brání ji – ať jsou to díla beletristická nebo literatury faktu.