Sígři

Kód: KOS528690
Neohodnoceno
290 Kč
SKLADEM
Roy Jacobsen je norský spisovatel. Debutoval v roce 1982 sbírkou povídek Vězeňský život (Fangeliv). Byl dvakrát nominován na Cenu Severské rady za literaturu, za román Vítězové (Seireherrene, 1991) a Mráz (Frost, 2003).

Detailní informace

22 let lásky ke knihám
Žijeme knihami už od roku 2001. Máme přehled a umíme dobře poradit.
Dárek - magazín Knihkupec
Magazín Knihkupec zdarma jako dárek
Ke každé objednávce dostanete od nás magazín Knihkupec
Nezávislé rodinné knihkupectví
Protože nespadáme pod velké řetězce, nabízíme rozmanité knižní srdcovky.
Unikátní výběr
Přes 45 tisíc knih včetně novinek i starších a nekomerčních pokladů.

Detailní popis produktu

Roy Jacobsen je norský spisovatel. Debutoval v roce 1982 sbírkou povídek Vězeňský život (Fangeliv). Byl dvakrát nominován na Cenu Severské rady za literaturu, za román Vítězové (Seireherrene, 1991) a Mráz (Frost, 2003).
Sígři nabízejí silný příběh z doby okupace Norska nacistickým Německem. Parta dětí z činžáku na chudém předměstí Osla, jehož jádro tvoří tři staří kluci Carl, Olav a Roar, prožívá stejně nejdůležitější roky svého dětství. Jsou sice tak říkajíc na šikmé ploše, nechodí do školy, kradou, dělají přídělové lístky a věnují se překupnictví, nicméně všímat si svým rodinám přežít. Mladí sígři to s rodiči nemají lehké, zejména otcové si odmítají připustit, že jsou to děti, na nichž je rodina existenčně závislá. Významnou roli v knize i každodennost okupovaného města, všudypřítomný strach, ilegální poslech rádia, zmizelí a uvěznění členů rodin. Nejednoznačné profily příslušníků a příslušnic protinacistického odboje i zhoubná aktivita kolaborantů a jejich únik před spravedlností, to všechno je realita válečné doby a doby bezprostředně následující. 
Jacobsenova kniha se nevyhýbá brutálním scénám a nelítostnému odhalování lidských slabostí, je však i plná empatie. Ke slovu tu opět přichází autorova "chlapská citlivost", jak charakterizoval jeden z rysů Jacobsenova psaní přední norský kritik Leif Bull. A nebyl by to Roy Jacobsen, aby se při psaní neuchýlil také k tajuplnému, až detektivnímu mateřství stop.

Doplňkové parametry

Kategorie: Beletrie
Autor: Roy Jacobsen
EAN: 9788075791641
Jazyk: cze
Počet stránek: 264
Druh produktu: kniha, vázaná vazba
Rok vydání: 2023

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: